Novomestské parkovanie – nekonečný príbeh arogancie!

Autor: Peter Szusčík | 30.3.2015 o 11:41 | (upravené 30.3.2015 o 14:36) Karma článku: 5,59 | Prečítané:  1288x

Umožníme obyvateľom nového mesta, ktorí platia dane a plnia si svoje povinnosti, bezproblémové parkovanie. Asi takto by znelo prehlásenie starostu a poslancov mestskej časti Bratislava – Nové mesto. Tí sa jedného dňa rozhodli, že sa s problémovým parkovaním v mestskej časti vysporiadajú raz a navždy.

Zámer bol jasný! Aspoň sme si to mysleli

Na uskutočnenie tohto odvážneho plánu poslanci založili vlastnú parkovaciu spoločnosť a poverili starostu zavedením nových pravidiel parkovania. To však ešte netušili aký kolobeh nezmyselných koordinácií, stretnutí, komisií, prerokovávaní, kompromisov a výhovoriek bude nasledovať. Nekonečný čas premrhaný desiatkami zápisníc, absenciou platnej legislatívy a nemalých finančných prostriedkov bol len zlomok toho, čo sa skutočne stalo. Mestská časť totiž stratila viac než len čas. Stratila vieru občanov v schopnosti starostu a úradu - stratila obrovskú príležitosť. Aj keď bol pilotný projekt rezidenčného parkovania na území Bajkalská – Trnavská – Vajnorská do detailov pripravený a čakalo sa už len na obnovenie vodorovného a zvislého dopravného značenia, úrad nebol schopný dotiahnuť proces do úspešného konca. Najhoršia bola najmä neschopnosť predložiť relevantný návrh VZN, ktoré by definitívne stanovilo parametre rezidenčného parkovania vrátane spôsobu parkovania rezidentov, návštevníkov, značenia a sankcií. Tento proces navyše viedol k odstúpeniu a sklamaniu oboch konateľov novovzniknutej parkovacej spoločnosti. Sklamaní však neboli iba oni.

Jasný benefit?

Bezproblémového parkovania sme sa v mestskej časti rozhodne nedočkali. Práve naopak. Večer čo večer krúžime bludným kruhom novomestských parkovísk, míňajúc vozidlá s ŠPZ od Pezinka až po Sobrance. Ešteže sú „zodpovední“ a platia dane tam, kde majú registrované vozidlá, aj keď ich parkujú na druhom konci Slovenska. Okrem nich sa tu z vždy voľného miesta teší aj pár vyvolených. Nie každý však môže byť členom tejto „partie“.

Čo na to úrad?

Jednoducho nič. Práve jeho pasivita je však tým, čo občanov mrzí najviac. Vrcholom všetkého je nečinnosť úradu pri nelegálnom zabratí parkoviska na rohu ulíc Račianska a Sliačska. Tento unikát si všimla už aj RTVS, ktorá na celú situáciu upozornila vo svojej reportáži 7. 12. 2014. V relácii „Občan za dverami“ poukázala na aroganciu podnikateľa, kvôli ktorej novomešťania prišli o desiatky parkovacích miest bez akejkoľvek náhrady. Podľa toho, čo v relácii odznelo, podnikateľ NEMÁ povolenie na obsadenie parkovacích miest a už vôbec nie na ich uzamknutie pomocou pák a plotov. Takto obsadené parkovisko totiž nie je využiteľné zo strany občanov, čím ich vážne obmedzuje.

Každý to rieši po svojom

Ak si myslíte, že možnosti parkovania ničia len „návštevníci“ a „tí z vyšších kruhov“, mýlite sa. Kopanec od úradu dostávajú novomeštania aj uzatváraním vybraných vnútroblokov domov. Takéto riešenie síce vyhovuje ich obyvateľom, ostatným však znemožňuje nájsť miesto na parkovanie a užívanie tohto verejného priestoru.

Zmobilizovala sa aj cirkev

Cirkev tiež využila situáciu, ktorá prebieha vo vnútroblokoch. Na Račianskej ulici si vyznačila celkom jedenásť parkovacích miest, pričom síce vlastní pozemky, nie však komunikáciu, na ktorej stoja. Parkovné je tu pritom „len“ 70 eur za miesto na mesiac. Aká „kresťanská“ suma. Najlepšie na tom všetkom je, že je to bez povolenia a odsúhlasenia dopravnej komisie. Preto sa pýtam: Môžem si podľa tejto logiky vyznačiť parkovacie miesta na diaľnici, ak som majiteľom pozemkou pod ňou? Asi nie!!!

Realita

Občania sú z tejto situácie viac ako znechutení. Dlhoročné problémy trápia každého šoféra-novomešťana a každodenný boj o parkovacie miesta nekončí. Je jasné, kto situáciu nezvláda. Starosta a jeho úrad skutočne namiesto toho, aby hľadal konštruktívne riešenia, siaha po tisíckach nezmyselných výhovoriek. Je potrebné stanoviť jasné pravidlá, aby obyvatelia mestskej časti mali kde parkovať. Pokiaľ sa tento diletantný prístup nepremení na rozum a odvahu, miest plných CP-čkárov, týždňovkárov a tých, čo na to majú, bude pribúdať a my ostatní budeme stáť v križovatkách a na prechodoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.


Už ste čítali?